Sekretariatsleder stopper hos Promissio
Line Reckweg Nissen er taknemmelig for sine 9 år hos Promissio.
Line Reckweg Nissen begyndte sidste efterår som sekretariatsleder hos Promissio, og før det har hun i 7 år været markedsførings- og sekretariatskoordinator.
Hun har desværre opsagt sin stilling og stopper ved udgangen af januar. Hun har haft meget kontakt med Promissios bagland og vil derfor gerne bringe en hilsen:
”Jeg har haft ni gode år i Promissio, som jeg er meget taknemmelig for. At jeg nu vælger at sige farvel skyldes en prioritering af familien og de tre små børn, som jeg er blevet velsignet med undervejs i min ansættelse hos Promissio.
Jeg har været glad for alt, hvad jeg har kunnet give til Promissio, og jeg er taknemmelig for alt, hvad Promissio har givet mig. Promissio er i en spændende tid med mange gode muligheder for fremtiden, og jeg er fuldstændig tryg ved at lægge arbejdet i hænderne på mine fremragende kollegaer på sekretariatet og i Afrika.
Tak til alle jer venner. I har gang på gang bevist, at Promissio har verdens bedste venner, og I har været med til at gøre arbejdet meningsfuldt. Tak for jeres fortsatte støtte og forbøn for Guds store mission.”
I Promissio er generalsekretær Kent Kjær Andersen naturligvis ærgerlig over Lines opsigelse:
”Line har været en del af Promissio igennem mere end 9 år og altid været garant for et smil og godt arbejde. Der er ingen tvivl om, at vi kommer til at savne hende. Men hendes ønske om at prioritere familien kan jeg kun have dyb forståelse og respekt for, og jeg ønsker hende Guds velsignelse ind i det.”
Promissio vil i det nye år finde ud af, hvordan en ny stilling skal se ud.